موشن‌گرافیک

موشن گرافیک (Motion Graphic) یا علم تلفیق حرکت و صوت در رسانه‌های امروزی به جائی رسیده است که با برخورداری از حرکت تصاویر ثابت نقشه بیتی و برداری و اضافه کردن Sound Effects به آنها می‌توان آثار بدیعی را خلق کرد. این ابزار، در زمینه‌های گوناگونی از جمله برنامه‌های علمی و یا آموزشی کاربرد بسیاری دارد. اما از مهمترین جنبه‌های استفاده از این مدیا، دنیای تبلیغات است. همگام با تحول تکنیک‌های تبلیغاتی، رسانه‌ای و کانال‌های انتقال پیام به مخاطب، گرافیک‌های متحرک یا موشن‌گرافیک نیز برای خود جایگاه ویژه‌ای یافته‌اند. انقلاب در دستگاه‌های ارتباطی نظیر موبایل، تبلت و وسایل مشابه، نقش پررنگی در پرکاربرد شدن موشن‌گرافیک برای انتقال پیام‌های تبلیغاتی تصویری و ایجاد تصویرسازی برای مشتریان بالقوه فراهم کرد. از نظر دیداری موشن گرافیک به دو دسته دو بعدی و سه بعدی قابل ارائه است. مدل دوبعدی بطور معمول به دلیل مینیمال بودن، مفهومی تر بوده و کارکرد بیشتری دارد. دیگر دلیل استفاده از مدل دوبعدی، هزینه پایینتر نسبت به مدل سه‌بعدی است.

انواع موشن‌گرافیک به لحاظ محتوا

توضیحات ویدئویی

از پرکاربردترین انواع موشن‌گرافیک است که با اهداف گوناگون ساخته می‌شود. در این مدل، یک موضوع کلی برای معرفی ارائه شده و سپس به وسیله انیمیشن  وارد جزئیات شده و توضیحات بیشتر را ارائه می‌دهد. این روش، به دلیل ایجاد ارتباط ذهنی مناسب، راه مناسبی برای شناساندن برندتان به مشتری و برقراری ارتباط ذهنی و همینطور ذهنیت سازی از محصول یا خدمات شماست.

معرفی محصول

این مدل شباهت زیادی به نمونه قبلی دارد با این تفاوت که در مدل توضیحات ویدئویی عمدتا موضوع اصلی یک مفهوم است اما این مدل عمدتا پیرامون معرفی محصول و ویژگی‌ها و قابلیت‌های آن است. این مدل، یک راه عالی نه تنها برای نمایش محصول، بلکه برای نشان دادن مواردی نظیر روش‌های استفاده از آن است. مسلما برای کاربران، محصولی که یک موشن گرافیک مناسب برای معرفی و توضیحات دارد به مراتب قابل‌قبول‌تر از محصولات دیگر است.

توضیحات آماری

با کمک این نمونه و با استفاده از المان‌های گرافیکی دوبعدی و دارای رنگ‌هایی از طیف‌های گسترده، می‌توان آمارهای زیادی را در فرمت‌های متفاوت و با کمک حرکت، نمایش داد.