اعتماد به برند یا محبوبیت برند؟

از تصورات غالب در سالهای اخیر که در کشور ما بسیار دیده می‌شود متمرکز شدن تلاش‌های بسیاری از شرکت‌ها برای محبوب بودن یا محبوب نشان دادن برند خود در میان مردم است. بسیاری از صاحبان کسب و کارها عامل محبوبیت برند را از مهمترین عوامل برای موفقیت می‌دانند. برای همین است که حتی گاهی دست به کارهای عجیبی برای افزایش سطح محبوبیت خود می‌زنند درحالیکه در بسیاری موارد از سایر عوامل مهم غافل می‌شوند.

ادامه>

افسانه‌پردازی در برندینگ

در برندسازی نیز مانند بسیاری از مقوله‌های دیگر تفکراتی رواج می‌یابد که تا حدی اساطیری بنظر می‌رسد. هنگامی که با افراد مختلفی درمورد ساختن یک برند و یا مدیریت و تقویت یک برند صحبت می‌کنید گاهی با افرادی با تفکراتی عجیب روبرو می‌شوید که برخی از آنها به فراتر از طبیعت و قانون و با کمی اغراق به خرافات بیشتر شبیه است تا یک علم مدیریتی.

ادامه>

4 عصر در تاریخ بازاریابی

اساس و جوهره بازاریابی، فرایند مبادله است که در آن دو یا چند طرف چیز باارزشی را به هم می‌دهند تا نیازهای درک شده را برطرف سازند. اگرچه بازاریابی همیشه بخشی از تجارت بوده، اهمیتش به طوری عمده متفاوت بوده. بازاریابی از ابتدا تا زمان حال تغییرات بسیار زیادی به خود دیده تا در هر دوره ای متناسب با شرایط پیرامون تکامل یابد.

ادامه>

4 دوره در تاریخ بازاریابی

7 گناه اصلی در برندسازی

برخی اوقات رویدادهایی رشته های دوستی بین مصرف کننده و برند را از هم می گسلند. در این موارد شرکت همیشه مقصر اصلی ماجرا نیست، بلکه گاهی وقایعی رخ می دهند که از کنترل شرکت خارجند (رکود بازار جهانی، پیشرفت های فن آوری، رخ دادهای بین المللی و غیره).

ادامه>

قوانین برندسازی – 3

قانون اختصار

بطور معمول هرچه تعداد محصولات یا خدمات شما بیشتر شود برند شما ضعیف‌تر خواهد شد. نمونه‌های بسیار زیادی از این دست موید این مطلب هستند. استارباکز، ساب وی، تویز آر آس، ویکتوریا سیکرت و … دیگر شرکت‌هایی هستند که با این فرمول موفقیت خود را بیمه کرده‌اند.

ادامه>

استراتژیهای بازاریابی در هر مرحله از چرخه عمر محصول

استراتژیهای مختلف بازاریابی را می‌توان بر حسب موارد متعددی انجام داد. اما یکی از مهمترین و موثرترین فاکتورهای تدوین استراتژی، بر حسب جایگاه محصول در چرخه عمر خود است.

ادامه>

واقعیت تبلیغات – 2

افراد جذب شده و جذب نشده بوسیله تبلیغات

تصور کنید تمام جمعیت ایالات متحده در دو اتاق بزرگ تقسیم شده باشند. در یک اتاق، افرادی را قرار دهید که تبلیغ کنونی شما را نشناسند. آنها به یاد نمی آورند که تبلیغ چه گفته است؛ به یاد نمی آورند که آن را دیده اند، خوانده اند یا شنیده اند؛ تا جایی که به تبلیغ شما مربوط می شود، ذهن شان خالی است. حالا به این اتاق بروید و با آنها مصاحبه کنید. مصرف کنندگان محصول را شناسایی کنید.

ادامه>

قوانین تغییرناپذیر برند – 2

قانون گسترش

قدرت یک نام تجاری، نسبت معکوس با گسترش آن دارد.

ادامه>

بخش‌بندی بازار (Market Segmentation)

شرکت‌هایی که در بازارهای مصرف‌کننده و صنعتی فعالیت می‌کنند می‌دانند که توانایی تامین نیازهای تمام خریداران را ندارند. بویژه در عصر حاضر که تنوع سلیقه‌ها رو به افزایش است.

ادامه>

واقعیت تبلیغات – 1

یک اشتباه رایج

اشتباهی قدیمی نزد مدیران شرکتها و یا دست اندرکاران آژانس‌های تبلیغاتی وجود دارد: «کمپین خوبی است، اگر فروش بالا برود» معکوس این اصل قدیمی هم وجود دارد. «کمپین بدی است، اگر فروش کاهش یابد»

ادامه>

قوانین تغییرناپذیر برند – 1

قانون واژه

برای تملک ذهن مصرف‌کننده و تثبیت واژه ای در آن، یک نام تجاری باید کوششی وصف‌ناپذیر داشته باشد.

ادامه>