مسکات

مسکات یا کاراکتر تبلیغاتی، موثرترین عامل در ماندگاری تصویر ذهنی از برند در ذهن مخاطب است. هدف از طرح‌ریزی تمام برنامه‌های تبلیغاتی نظیر تبلیغات، برندسازی، جایگاه‌سازی و غیره، همه و همه در جهت ایجاد و تثبیت هویت و تصویر ذهنی برند است. در این بین هیچ عاملی توانایی رقابت یا جایگزینی با مسکات را ندارد. دوراسل، چی‌توز و لاستیک میشلن از جمله برندهایی هستند که به واسطه داشتن یک مسکات مناسب و قوی به خوبی در خاطر مخاطب جایگاهی ماندگار برای خود بوجود آورده‌اند. توسط مسکات شما می‌توانید در غالب داستانهایی، محصولات، خدمات یا اطلاعات برند خود را با بالاترین سطح تاثیرگذاری و ماندگاری، به مخاطب اعلام نمایید. بدون مسکات همان سطح اطلاع‌رسانی، ماندگاری ذهنی و تصویرسازی از برند، با صرف سرمایه و زمان بسیار بیشتری انجام می‌گردد. البته باز هم نمی‌توان انتظار همان سطح اثربخشی را داشت.
مسکات جهانی

علاوه بر شرکت‌ها و سازمان‌ها، رویدادها هم از مسکات به کرات استفاده می‌کنند. هر دوره جام جهانی فوتبال یا بسیاری از رویدادهای ورزشی دیگر برای خود مسکات منحصر به فردی را مشخص می‌نمایند.

البته طراحی مسکات نیز از آنجا که با تصویر ذهنی مخاطب از برند ارتباطی بسیار مستقیم دارد، دارای حساسیت‌های خاص خود است. مسکات‌های زیادی بوجود آمده که یا به دلیل کیفیت دیداری نامناسب، یا به دلیل رعایت نکردن چارچوب‌ها و استراتژی‌های برند اصلی، نه تنها موفقیتی در پی نداشتند، بلکه باعث خدشه‌دار شدن تصویر سازمان در ذهن مخاطب شده‌اند.

همچنین مسکات هم مانند بسیاری از عوامل هم‌رده دیگر خود نظیر لوگو و برند، از آنجا که عامل ارتباط مستقیم با ذهن مخاطب است، هر از گاهی نیاز به بازسازی و بازطراحی دارد.

تحولات مسکات میشلن

در ایران هم در سال‌های گذشته مسکات‌های زیادی درجهت تقویت ذهنیت برند طراحی شده که از موفق‌ترین آنها می‎‌توان به مسکات ایران رادیاتور، چی‌توز، روزانه و شیبا اشاره کرد. البته مسکات‌های ضعیف بسیاری هم هرساله طراحی می‌شوند که مسلما با عدم اقبال از طرف مخاطبان، خیلی زود از دور خارج می‌شوند.

مسکات ایرانی

متخصصان ما در بخش ایده‌پردازی و خلاقیت، آماده ارائه خدمات در زمینه طراحی مسکات با هدف افزایش سطح اثربخشی فعالیت‌های تبلیغاتی شرکت‌ها هستند.